ZAJÍMAVOSTI

Zajímavosti z historie i současnosti židovské komunity v Klatovech

Paní Vera Schaufeld vyznamenána řádem britského impéria

Dne 28. 3. 2019 byla v Buckinghamském paláci vyznamenána Řádem britského impéria (MBE) za zásluhy o vzdělávání o holocaustu v Británii paní Vera Schaufeld, jejíž dětství je spojeno s pobytem v Klatovech.

Věra - Helga Schaufeld, roz. Löwyová, nar. 29.1.1930

První devět let svého života prožila v Klatovech. V červnu 1939 odjela vlakem organizovaným Nicholasem Wintonem do Anglie. Po skončení války zůstala v Anglii, kde ukončila školu a po vzniku státu Izrael v r. 1948 se tam odstěhovala. Několik let žila a pracovala v jednom kibucu. Zde se seznámila s Avramem svým budoucím manželem. Po nějaké době se spolu vrátili do Anglie, kde paní Věra pracovala jako učitelka angličtiny u dětí přistěhovalců.


Rodiče paní Schafeld byli:

JUDr. Eugen (Evžen) Löwy, nar. 28.12.1881 v Klatovech, advokát (měl kancelář na náměstí čp. 149) dlouholetý (téměř 20 let) předseda klatovské Židovské náboženské obce

MUDr. Elsa Löwyová, roz. Leseritz, nar. 21.11.1903, v Klatovech pracovala jako odborná lékařka pro děti a kojence. Měla ordinaci na náměstí č. 170. Byla první ženou - lékařkou působící v Klatovech.

Oba se v r. 1939 odstěhovali z Klatov do Poděbrad. Do Terezína jeli z Kolína 9.6.1942 transportem AAc, dne 12.6.1942 z Terezína do koncentračního tábora Trawniki transportem AAk. Oba byli zavražděni. V transportu AAk bylo deportováno 1002 osob, přežilo 7.

Zdroj: - Milan Strnad - Židé v dějinách města Klatovy, Klatovy, 2010, str. 189, 213-216, 36

- www.holocaust.cz

https://www.facebook.com/Federacezidovskychobci/posts/2417956244890377?__tn__=-R

https://www.instagram.com/p/Bvj2_scFv9Y/


Příběh jednoho pomníku

aneb pro Karla Fleischmanna se v rodných Klatovech místo nenašlo

V únoru 2017 uplynulo 120. let od narození klatovského rodáka, lékaře, výtvarného umělce a literáta Karla Fleischmanna (1897-1944), jehož výtvarné dílo je jedním z nejkomplexnějších dokladů o životě Židů v Terezíně za 2. světové války.

Spolek SYNAGOGA KLATOVY, z. s. se rozhodl připomenout Fleischmannovo výročí několika způsoby. Do Sborníku prací z historie a dějin umění č. 9/2017 přispěl PhDr. Arno Pařík textem o životě a díle K. Fleischmanna a Dana Škůrková krátkou genealogickou črtou. Sochař Václav Fiala osadil opravenou skleněnou desku do náhrobního kamene Fleischmannovy babičky Sofie na zdejším židovském hřbitově. Uspořádat výstavu Fleischmannových výtvarných prací soustředěných převážně v Židovském muzeu v Praze v počtu více než 900 položek, se spolku z finančních důvodů realizovat nepodařilo.

Úspěšně neskončil ani poslední záměr, osadit pamětní desku na rodný dům čp. 54 v dnešní Tyršově ulici nebo umístit do blízkosti domu volně stojící pamětní desku "Zakrytá kresba" z dílny sochaře Václava Fialy, přičemž deska by byla hrazena příspěvky nadace a členů spolku. O tom, co tomuto nezdaru předcházelo, bych Vás ráda ve zkratce informovala:

únor 2017

- majitelé domu čp. 54 byli požádáni o umístění pamětní desky na dům, na žádost nereagovali

červenec 2017

- spolek podal na MÚ Klatovy 1. žádost o udělení souhlasu s umístěním volně stojící pamětní desky naproti rodnému domu čp. 54 v Tyršově ulici (pozemek parc. č. 38/1), neboť z prostorového i technického hlediska desku nebylo možné umístit přímo před dům

říjen 2017

- kulturní komise s navrženým místem nesouhlasila, neboť takové umístění by narušilo pomníkovou koncepci a nedaleká křižovatka je příliš rušná, současně komise doporučila umístění desky na jiném místě, např. v okolí synagogy

- komise pro územní rozvoj, urbanismus a RMPZ rovněž instalaci díla nedoporučila s tím, že Sady Na Valech nejsou pro umístění vhodné, neboť jsou určené především pro připomenutí si historických událostí významných pro město a opět doporučila umístit pamětní desku na fasádě rodného domu tak, jak to bývá zvykem u dalších pamětních desek

- místostarosta Ing. M. Kříž sdělil, že Rada města se ztotožnila se závěrem Komise pro územní rozvoj, urbanismus a RMPZ,

- spolek podal 2. žádost o umístění volně stojící pamětní desky na místo nedaleko synagogy - na trávník před hradbou, u průchodu z Plzeňské ulice (pozemek parc. č. 3405/3).

- Komise pro územní rozvoj, urbanismus a RMPZ o novém umístění nerozhodla a doporučila spolku znovu požádat vlastníky domu čp. 54 o souhlas s umístěním desky na rodný dům

leden 2018

- spolek opětovně požádal majitele domu čp. 54 o souhlas s umístěním pamětní desky na fasádu rodného domu

- majitelé sdělili, že s navrženou formou a výtvarným řešením desky nesouhlasí a souhlas by udělili pouze s deskou, u které si sami určí její výtvarné řešení, materiál i podmínky její údržby

- členové spolku se po debatě rozhodli nepřistoupit na podmínky stanovené vlastníky domu, neboť by je nebyli schopni ani ochotni naplnit

únor 2018

- po neúspěchu jednání s vlastníky domu čp. 54 spolek podal 3. žádost o umístění volně stojící pamětní desky stejně jako v předchozí žádosti na trávníku před hradbou u klatovské synagogy, u průchodu z Plzeňské ulice (pozemek parc. č. 3405/3).

duben 2018

- za Radu města sdělil místostarosta Ing. M. Kříž, že seRada ztotožnila se závěrem Komise pro územní rozvoj, urbanismus a RMZP, která požadované umístění desky nedoporučila, neboť hradební okruh jako součást památkové zóny je určen především pro připomenutí historických událostí. Komise dále trvá na umístění desky na fasádě rodného domu.

- D. Škůrková napsala osobní dopis starostovi města Mgr. R. Salvetrovi a oběma místostarostům Ing. V. Chroustovi a Ing. M. Křížovi. Vyjádřila údiv nad celou schvalovací procedurou a nad neochotou zástupců města poskytnout nepatrné místo pro pomník tak významné osobnosti. Zamítnutí žádosti spolku označila za rozhodnutí špatné a Klatovy ochuzující.

květen 2018

- pan starosta vyzval D. Škůrkovou k osobnímu setkání, na němž ji ujistil zejména o tom, že důvodem zamítnutí návrhu spolku nebyl židovský původ K. Fleischmanna, ani to, že desku má vytvořit sochař Václav Fiala. Současně nabídl možnost spolupráce s Židovskou obcí v Plzni na údržbě klatovského židovského hřbitova.

červen 2018

- pan starosta navrhl umístit desku na travnatý pozemek před židovský hřbitov

- členové spolku s tímto návrhem nesouhlasili zejména s ohledem na vzdálenost od rodného domu i s ohledem na to, že spolek chce deskou připomínat dílo K. Fleischmanna a z toho důvodu se mu vazba na židovský hřbitov nejeví jako vhodná

červenec 2018

- spolek podal 4. žádost, aby volně stojící pamětní deska byla umístěna v těsné blízkosti rodného domu, blízko výjezdu hasičů do Tyršovy ulice (pozemek parc. č. 3409/11)

říjen 2018

- pan starosta sdělil, že dopravní policie nemá proti umístění desky na místě uvedeném ve čtvrté žádosti námitky, ale urbanistická komise toto místo v žádném případě neodporučuje, stejně tak městská architektka

prosinec 2018

- za Radu města sdělil místostarosta Ing. M. Kříž, že Komise pro územní rozvoj, urbanismus a RMPZnesouhlasí ani s místem navrženým v poslední žádosti a odvolává se na stanovisko komise:

,,Komise nesouhlasí s umístěním na třetí místo vybrané navrhovatelem. Naopak, přesouvání návrhu díla z místa na místo se jeví členům komise jako nedůstojné a znevažující samu osobnost MUDr. Karla Fleischmanna."

- tento závěr vzala Rada města na vědomí

Shrnutí:

Proces neschválení volně stojící pamětní desky Karlu Fleischmannovi trval téměř jeden a půl roku. O jejím přínosu pro Klatovy spolek zástupce města nepřesvědčil. Karel Fleischmann nebyl nepatrného pozemku k postavení pamětní desky hoden.

Od rodného domu K. Fleischmanna, jsme byli s umístěním desky postupně vykazováni do větších vzdáleností, nejprve k synagoze a pak o další kilometr dál, k židovskému hřbitovu, toto jsou přeci místa, kam Židé patří. Nešlo si nevzpomenout na sousloví "svůj k svému". Židé byli a zřejmě stále ještě jsou vnímáni jako cizorodý prvek, který je třeba vyčlenit. Napadlo by snad někoho postavit pomník klatovským rodákům a proslulým lékařům Prusíkovi nebo Pavlík-Kiewegovi před hřbitovní bránu?

Až na výjimky byla z řízení cítit snaha spolek jako navrhovatele odradit a hledat pouze důvody, proč desku neschválit. Kde se vzalo tolik odporu a co se odehrávalo v myslích lidí, kteří tak vehementně usilovali o to, aby k realizaci nedošlo, nevíme a jejich argumenty považujeme za nepřesvědčivé a zástupné. Podařilo se jim vzít iluzi pár nadšencům, kteří věřili a někteří stále ještě věří, že má smysl prosazovat věci dobré a smysluplné.

Jediným světlým bodem celého procesu tak zůstává setkání se starostou města, který nabídl Židovské obci v Plzni spolupráci na údržbě židovského hřbitova. Na jeho podnět byl také při letošní brigádě na hřbitově zdarma přistaven kontejner k odvozu zeleného odpadu odstraněného z náhrobků a to už je konkrétní pomoc, které si vážíme a děkujeme za ni. Přestože tedy spolek připomenutí K. Fleischmanna pamětní deskou neprosadil, nelze skončit skepticky. Nabídka pana starosty na dlouhodobější zapojení města do údržby přináší zoufale zanedbanému hřbitovu velkou naději a to by Karla Fleischmanna, jehož oba prarodiče Sofie a Löbl Fleischmannovi na hřbitově leží, zcela jistě potěšilo.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky